Biografia

Sami to pierwszy zespół pop-rockowy w Polsce, który (począwszy od 2019 r.) wydawaną przez siebie muzykę czyni w pełni dostępną dla osób głuchych i niedosłyszących. Formacja zadebiutowała ponad 20 lat temu singlem „Lato 2000” z ref.: „Słońce świeci nad nami”, który nuciła (i nuci do dziś!) cała Polska. Do 2023 r. grupa nagrała 3 płyty długogrające, kilkadziesiąt singli i zagrała setki koncertów, w tym na największych polskich scenach – m.in. w: katowickim Spodku, wrocławskiej Hali Stulecia, Operze Leśnej w Sopocie, amfiteatrze w Opolu, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, łódzkiej Atlas Arenie czy hali Arena w Poznaniu. Jest laureatem Superjedynki na KFPP w Opolu w 2001 r. Aktualnie w odświeżonym składzie* ostro pracuje nad nowościami, które ujrzą światło dzienne jeszcze w tym roku.

*Bardziej niż tego zespołu skomplikowana jest chyba tylko historia cesarstwa rzymskiego. To jednak dowód na to, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. A kiedy ta zmiana okazuje się być potrzebna...

...zresztą – przekonajcie się SAMI! ;-)

• • • •

Sami to grupa przyjaciół z Katowic od lat grających razem pop-rocka. Rozwinięciem nazwy zespołu jest Spontaniczny Atak Muzycznej Intuicji, który trwa nieprzerwanie od 1997 r.

Za oficjalny debiut zespołu uznaje się rok 2000. Piosenka Samych pt. „Lato 2000” trafiła wtedy na playlisty rozgłośni radiowych w całej Polsce. Singiel już w pierwszym tygodniu po premierze pojawił się na 1. miejscu listy „Airplay Chart” tworzonej na podstawie playlist 120 polskich stacji radiowych. Taka sytuacja – debiut i od razu 1. miejsce – zdarzyła się po raz drugi w historii listy.

Ciekawostką jest, że tuż po skomponowaniu swojego najpopularniejszego utworu zespół wykonał go tylko raz, podczas własnej próby, po czym schował go „do szuflady”. Podczas jednego z koncertów, w ramach żartu muzycznego, Sami postanowili zagrać, nieznane jeszcze wówczas nikomu, „Lato 2000”. Reakcja publiczności przeszła najśmielsze oczekiwania zespołu. Piosenka porwała nie tylko tłum pod sceną, ale i ludzi pracujących przy obsłudze imprezy. Do Samych dopiero wtedy dotarło, jaki potencjał drzemie w odrzuconym przez nich początkowo utworze.

W niezwykle ważnym dla formacji roku 2000 ukazał się jej debiutancki album zatytułowany po prostu „Sami”. Producentem płyty został (dziś już nieżyjący) Paweł Berger, grający ówcześnie na instrumentach klawiszowych w zespole Dżem. Gościnnie pojawili się na niej muzycy sesyjni – Jose Torres (instrumenty perkusyjne – przeszkadzajki) i Mariusz Mielczarek (saksofon). Wydanie albumu poprzedziły premiery 2 teledysków – kolejno do utworów: „Lato 2000” i „Stokrotka to ja”. Druga z piosenek również trafiła na słynny „Airplay Chart”, plasując się tam na 3. miejscu. Oba wideoklipy z wysoką częstotliwością emitowane były w polskiej telewizji, m.in. na kanałach: MTV i VIVA. Pierwszy krążek zawierał 13 premierowych utworów. Oprócz powyższych singli najpopularniejszymi utworami z płyty były: „Jest luz”, „Zakręć mnie” i „Żółte żaglówki”. Z ostatnim z wymienionych tytułów w kwietniu 2001 r. zespół zakwalifikował się do Konkursu Premier XXXVIII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Nowy singiel został bardzo dobrze przyjęty przez odbiorców, dzięki czemu Sami znów utrzymywali się na najlepszych pozycjach radiowych playlist. Klip do „Żółtych żaglówek” wyświetlany był w bloku „Premiery Opole 2001” w TVP1, na antenie telewizji VIVA oraz w Polsacie. Wyjazd do Opola okazał się być dla zespołu podwójnym sukcesem – uhonorowany został on dodatkowo Superjedynką za Debiut roku. Niewątpliwie znaczącym współtwórcą tych osiągnięć (więc nie sposób o nim nie wspomnieć) był Radosław Samoszuk, profesjonalny manager muzyczny z ramienia pierwszego wydawcy Samych, firmy Box Music.

Na przełomie stycznia i lutego 2002 r., w zaledwie 100 godz., zespół nagrał drugą długogrającą płytę. Na wydany 20 maja 2002 r. roku krążek pt. „Dla reszty świata” trafiło 12 nowych piosenek. W ramach bonusu pojawiły się na nim również teledyski towarzyszące dwóm pierwszym singlom. Na pierwszy singiel, w wyniku głosowania fanów, wybrany został utwór pt. „Za mało”. Słowa napisał do niego Jacek Skubikowski, dziś już nieżyjący piosenkarz, gitarzysta, prezenter telewizyjny i sceniczny, kompozytor, a w końcu autor tekstów największych hitów chociażby takich zespołów, jak: Lombard („Droga pani z telewizji”, „Taniec pingwina na szkle”) czy Lady Pank („Zawsze tam, gdzie ty”, „Tacy sami”). Miano drugiego singla zyskała piosenka pt. „Oto jestem”. Dzięki niej grupa po raz drugi z rzędu zakwalifikowała się do Konkursu Premier na KFPP w Opolu. Gościnnie na albumie „Dla reszty świata” pojawił się ogólnopolskiej sławy muzyk i kompozytor bluesowy, Jan „Kyks” Skrzek. W utworze „Nie odnajdziesz mnie” zagrał na harmonijce ustnej i zaśpiewał „chórki”.

Na fali powyższych sukcesów Sami koncertowali w całej Polsce, prezentując ciekawe aranżacje autorskich, znanych już powszechnie utworów. W trasę często zabierali gościa specjalnego, perkusistę jazzowego Przemysława Borowieckiego, późniejszego założyciela grupy 100nka grającej muzykę improwizowaną. Zespół gościł też w wielu produkcjach telewizyjnych, m.in. w programie „Jaka to melodia” czy „Muzyka łączy pokolenia”. W drugiej z audycji pojawił się aż dwukrotnie: po raz pierwszy – w TVP3 Katowice, będąc w jednym odcinku z zespołem Universe (Sami zinterpretowali utwór „W taką ciszę” grupy Universe, a Universe – „Lato 2000” Samych); po raz drugi – już na antenie ogólnopolskiej (w TVP1), dzieląc studio z Budką Suflera (Budka Suflera wykonała „Lato 2000”, Sami – „Za ostatni grosz”). Sami (z powodzeniem) brał również udział w różnych festiwalach. W 2002 r. z utworem „Holiłód” zwyciężył na Vena Festivalu w Łodzi. Jednocześnie cały czas wydawał nowe single i teledyski.

W 2003 r. sporą popularność zespołowi przyniósł nadawany w radiu do dziś utwór pt. „Moje powietrze”. Produkcją muzyczną singla zajął się wtedy ceniony muzyk Michał Grymuza. Nagranie zrealizował z kolei Wojciech Olszak z kultowego Woobie Doobie Studio.

Lata 2003—2005 były dla Samych tyglem, w ramach którego organizowane były próby i sesje nagraniowe z udziałem nowych muzyków. W tym okresie zespół współpracował m.in. z Sebastianem Riedlem. Owocem tej kooperacji był chociażby utwór „Po spowiedzi”, który w 2012 r. trafił na album „Diabli nadali” formacji Cree. W 2005 r. ukazał się z kolei singiel (i towarzyszący mu klip) „Dystans” Samych, w którym pop-rock połączony został z hip-hopem.

Warto wspomnieć, że do pierwotnego składu Samych należał m.in. Piotr Kupicha, dzisiejszy lider niezwykle popularnego zespołu Feel. Część materiału muzycznego Samych, wypracowanego wspólnie z Kupichą w początkowej fazie działalności zespołu, trafiło zarówno na pierwszy, jak i drugi album grupy Feel. Utwory w nowych aranżacjach podbijały radiowe i telewizyjne listy przebojów. Kilka największych hitów weszło do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jeden z nich, „Nasze słowa, nasze dni”, został wykorzystany w kampanii reklamowej Banku Millennium.

Po krótkiej przerwie medialnej w 2008 r. Sami zaprezentowali nowy singiel – „Znaczek”. Na organizowanym przez TVP2 i Radio Eska festiwalu Sopot Hit Festiwal 2008 zajęli z tym utworem 5. miejsce. Na tej samej pozycji „Znaczek” uplasował się w plebiscycie Polski Hit Lata 2008, który również zorganizowali: Radio Eska i TVP2. Utwór trafił też na antenę największych polskich rozgłośni radiowych – Radia Zet i RMF FM. Tekst tej piosenki napisał Dariusz Rzontkowski, uznany polski aktor i scenarzysta. Nie był to jednak pierwszy efekt jego współpracy z Samymi. Członek i współtwórca kabaretu Mumio odpowiada bowiem m.in. za warstwę liryczną „Żółtych żaglówek”, „Wolontariusza” czy „Sernika”.

W tym samym roku (2008) zespół po raz kolejny wystąpił na deskach opolskiego amfiteatru, wykonując podczas koncertu „Superjedynki” hit „Lato 2000” wspólnie z Piotrem Kupichą i grupą Feel. Rok później ukazał się singiel „Czasami tak”. Nakręcony został do niego teledysk, nierzadko emitowany na antenie telewizyjnej, np. w stacji Kino Polska Muzyka.

15 marca 2010 r. na sklepowe półki trafiło trzecie już wydawnictwo zespołu, „Ławka, koło, miłość i...”. Za jego (jak i drugiego albumu, „Dla reszty świata”) produkcję odpowiadał współpracujący z zespołem do dziś (!) Jarosław „Jasiu” Kidawa, ceniony kompozytor, gitarzysta, realizator dźwięku i producent muzyczny, mający na koncie kooperację z wieloma polskimi artystami rockowymi i popowymi. Gościnnie (jako muzyk sesyjny grający na perkusji) na płycie pojawił się Ireneusz Głyk, ceniony wibrafonista, perkusista, kompozytor i aranżer. Był to już jego drugi wspólny album z Samymi (muzyk obecny jest również na debiutanckim krążku formacji). Pierwszym singlem promującym „Ławkę, koło, miłość i...” był „Sernik”. W tym samym roku piosenka wykorzystana została w kampanii reklamowej Lotto, co przyniosło jej, jak i całemu zespołowi, niemałą popularność. Totalizator Sportowy wyprodukował również spot reklamowy z motywem muzycznym pochodzącym z utworu „Lato 2010”, czyli nowej wersji kultowego „Lata 2000”. Wydawnictwo promowały single: „Znaczek”, „Wiem, że to źle” i „W cieniu twarzy”. Autorem tekstu do ostatniego z nich jest ks. Marek Wójcicki, współpracujący z muzykami zespołu również na wielu innych płaszczyznach. Na płytę jako bonus track trafił także numer „Zakręć mnie” w odświeżonej wersji.

W lipcu 2010 r. zespół wziął udział w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. W ramach konkursu zaprezentował własną wersję utworu „All About Us” z repertuaru grupy Tatu.

W listopadzie 2010 r. za dotychczasowy dorobek muzyczny Sami otrzymali statuetkę Famka 2010, czyli nagrodę muzyczną Radia FaMa z Tomaszowa Mazowieckiego. W tym samym miesiącu zespół świętował 10-lecie działalności artystycznej. Jubileuszowy koncert pod hasłem „Rockowa orkiestra” odbył się w Miejskim Domu Kultury Szopienice-Giszowiec w Katowicach. Wzięli w nim udział goście specjalni, przyjaciele zespołu, tacy jak: Adam Otręba i Maciej Balcar (Dżem), Roman Kostrzewski (KAT), Adam Kulisz, Sebastian Riedel (Cree), Iwona Węgrowska, Marcin Czyżewski, Jan Gałach, Ludwik Konopko, Anita Maroszek i Filip Danielak, Przemysław Borowiecki, Ścigani, Hard Rockets, Bongo Jerusalem oraz kabaret Drzewo a Gada.

W 2012 r. Darłowskie Centrum Wolontariatu postanowiło zorganizować charytatywny projekt pn. „Sami”. W ten sposób powstał teledysk do piosenki pt. „Wolontariusz” pochodzącej z płyty „Dla reszty świata” Samych z 2002 r.

Przez wszystkie lata skład grupy ulegał licznym zmianom, co, z uwagi na kilkunastoletni staż, wydaje się być nieuniknione. Niezmiennie od 1997 r. w formacji działa jeden z jej założycieli, Michał Laksa (gitara basowa). W 2011 r. w miejsce Magdaleny Szerner do Samych powróciła ich pierwsza wokalistka, Anita Maroszek. Rok później szeregi formacji opuścili: gitarzysta Piotr „Cyprian” Radecki oraz wieloletni wokalista grupy Norbert Śliwka, którego zastąpił Marcin Czyżewski. W 2014 r. współpracę z grupą zakończył perkusista Adrian Fuchs. W tym samym roku do zespołu dołączyli z kolei: wokalista Damian Kulej (zamiast Marcina Czyżewskiego), gitarzysta Andrzej Kowalski i perkusista Piotr Suchecki.

Działając w nowym składzie, 1 marca 2015 r. zespół wydał singiel pt. „No gdzie się podział Rokendroll”. W serwisie YouTube opublikował również humorystyczne wideo do tego numeru. W wakacje tego samego roku, w nawiązaniu do hitu „Lato 2000”, ukazał się numer „Koniec lata”.

24 lipca 2016 roku Sami wystąpili podczas Przebojowego Lata Radia ZET i Polsatu, wykonując utwór „Lato 2000”. Kilka miesięcy później pojawili się (nie pierwszy zresztą raz) na wielkiej imprezie sylwestrowej pn. „Sylwestrowa Moc Przebojów” przy katowickim Spodku. Koncert transmitowany był w telewizji Polsat.

W drugiej połowie 2017 r. po raz kolejny zmienił się skład zespołu. Odświeżona też została koncepcja jego działania. Instrumentarium w dalszym ciągu stanowiły: dwie gitary elektryczne (Marek Sajnóg i Andrzej Kowalski), perkusja (Sylwester „Gilwa” Kuchta), gitara basowa (Michał Laksa) i klawisze (Remigiusz Idzik). Wokalnie zaczął się w nim jednak udzielać duet męski (Łukasz Musiał i Kajetan Balcer).

20 lutego 2018 r. na antenie Radia WAWA prapremierowo wybrzmiał nowy singiel zespołu zatytułowany „Ten pierwszy raz”. 1 marca 2018 r. ukazał się teledysk do tego utworu w reż. Michała Jagiełły. Fabuła klipu oparta była na speed date'ingu, czyli tzw. szybkiej randce. Teledysk oglądać można było na antenie Eski TV. Z piosenką tą zespołowi udało się zaistnieć w przeszło 20 rozgłośniach radiowych w kraju i za granicą, w tym m.in. na antenie Radia Eska czy Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Utwór trafił też na listy przebojów, m.in.: ArtRadia Bogatynia (1. miejsce), Radia FAMA (1. miejsce), Wietrznego Radia na 92,7 i 99,9 FM w Chicago, Radia ZW, Radia Index czy internetowego radia FTB (2. miejsce). O wielkim powrocie grupy pisali m.in.: CGM.pl, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni”, Legalna Kultura.

Na przełomie 2018 i 2019 r. miejsce Łukasza Musiała (wokalisty i zarazem frontmana) zajął Tomek Pluta. Chwilę później do składu dołączyła wokalistka, Magda Sobczak, tym razem nikogo nie wymieniając, a uzupełniając męski duet wokalny o żeński pierwiastek.

Wiosną 2019 roku ukazał się nowy singiel zespołu pt. „By na koniec dnia”. Nakręcono do niego teledysk. Reżyserią w głównej mierze zajął się Radosław Bereś, twórca klipów nominowanych do nagrody w ramach YACH Film Festiwalu 2017. Oprócz standardowego wideo utworowi towarzyszy pierwszy w historii (jeśli chodzi o teledyski fabularne do utworów pop-rockowych) klip z pełnym tłumaczeniem piosenki w polskim języku migowym. W takiej właśnie formie można go było oglądać m.in. w Esce TV czy 4FUN.TV. Na co dzień wersji z tłumaczeniem dostępny jest w Tidalu i na stronach Telewizji Polskiej. Za dystrybucję singla odpowiada Warner Music Poland. W drugiej połowie roku do stałego (twórczego i koncertowego) składu formacji powróciła Magdalena Szerner, która śpiewała na ostatniej płycie Samych. Wokalistka koncertowała z zespołem na trasie z okazji 10-lecia i wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Pojawiła się też w teledyskach do popularnych singli, takich jak: „Znaczek”, „Sernik” i „Lato 2010”.

W 2020 r. Sami świętować mieli 20 lat od debiutu. Z tej okazji planowali koncerty z wyjątkowymi gośćmi w wyjątkowych miejscach. W związku z pandemią koronawirusa wszystkie plenerowe wydarzenia z udziałem zespołu zostały jednak odwołane. Reprezentacja grupy na czele z Kajetanem Balcerem 23 kwietnia 2020 r. wydała natomiast jubileuszowy singiel autorstwa Michała Laksy i Bartosza Bialika. Utwór nosi tytuł „Taki prosty”. Okraszony jest wideoklipem nawiązującym w sposób symboliczny do początków formacji, a także będącym pierwszym w historii serwisu YouTube teledyskiem fabularnym do polskiej ballady popowej w pełni dostępnym dla osób głuchych i niedosłyszących. Przekładem z języka polskiego na polski język migowy zajęła się Joanna Huczyńska. Za realizację wideo ponownie odpowiadał Radosław Bereś. Tytułową rolę w klipie odegrał Tomasz Kapica, pierwszy perkusista Samych. To właśnie jemu dedykowany został ten singiel. „Taki prosty” trafił na playlisty m.in. takich rozgłośni radiowych, jak: Polskie Radio Lublin, Weekend FM czy Radio FaMa. Podbił też listy przebojów, docierając m.in. do: 1. miejsca w Polskim Radiu Białystok (dwukrotnie), 1. miejsca w Radiu Podlasie (również dwukrotnie), 5. miejsca na 40 w Polskim Radiu Olsztyn, 7. miejsca w Radiu FaMa czy 11. w Polskim Radiu Katowice. Teledysk do piosenki do dziś oglądać można w Esce TV.

Po ponad 20 latach od odebiutu zespół tworzą: jego założycielMichał Laksa (gitara basowa), duet wokalny – Kajetan Balcer i Magdalena Szerner, perkusista Sylwester „Gilwa” Kuchta, pianista Szymon Łęczycki oraz gitarzyści – Michał Wala i Maciej Balcer.

Multimedia

Kontakt

✉️ sami@sami.com.pl

KONCERTY
Anna Pieszka
☎️ +48 502 656 838

PR & MEDIA
Kajetan Pinocci
☎️ +48 792 05 05 29

yt: sami
f: zespolsami
ig: zespolsami

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem